in

20 Dilde Şerefe Demek! Cheers

20 Dilde Şerefe Demek! Cheers!

İnsanlığın başından beri sürüp giden bazı gelenekler vardır. Bu tarz gelenekler nesilden nesile devam etmektedir. Kadeh kaldırmak ve dostlara sağlık dilemek de bu geleneklerden biri sayılabilir.

Nereden Gelir Bu İfade?

Uzun zamandır kullandığımız bu ifadenin kökeni, “yüz” veya “kafa” anlamına gelen “eski Fransızca” chiere sözcüğünden gelmektedir. 18. yüzyılda mutluluk ve cesareti ifade etmenin bir yolu olarak kullanılırdı. Bugün bu ifade tamamen sembolik; o kadar rutin ki içkiler masaya konduğunda, ilk yudumunuzu almadan önce bardağınızı kaldırmanız, gözlerinizi kilitlemeniz ve şerefe diyerek bardaklarınızı / kadehlerinizi birbirlerine çarpmanız beklenir. Bunu dünyanın şu veya bu şekilde medenileşmiş hangi bölgesine gidersek gidelim mutlaka görebiliriz. Aslında ne kadar da birbirimize benziyoruz değil mi tüm dünya insanları olarak?

Konumuzu dağıtmadan devam edelim. Her ülkenin kendine göre bir kadeh kaldırma şekli vardır… Cheers, salud, na zdravi ve daha bir çok dilde. Siz de bir ziyaretinizde ya da sizi yurtdışından ziyarete gelenlerle farklı dillerde kadeh kaldırmak için infografiğimize bir göz atın. Eh 20 dil az değil 2hbn’den yine güzel bir genel kültür kaynağı. Haydi durmayın, keşfedin.

cheers infografik
cheers infografik

Bizden de bonus diller gelsin o zaman.

Yunanca Şerefe Στην υγειά σας (Stin ygeiá sas)

Sırpça Şerefe Живели (Živeli)

Makedonca Şerefe на здравје (na zdravje)

Kaynak Web Sitesi

20 dilde şerefe demeyi öğrendik. Adeta bir İrlandalı gibi içenler sizler için de şöyle ilginç başka bir infografiğimiz var. 10 İrlanda İcadı ‘na bir göz atın isterseniz.

2hbn ailesi sözümüz size: “Drink responsibly”

Sevgiler.

Ne düşünüyorsun?

1 point
Upvote Downvote

neptune tarafından yazıldı.

it was 2 hours before neptune.

Steam Gitti, Yaşasın Epic Games

Palworld – Hızlı ve Etkili Başlangıç Rehberi