in

Dave The Diver | Indie Oyunlar Dosyası

Balık avla, sushi yap, balık insanlarla takıl!

Son zamanlarda denk geldiğim en iyi indie oyunu size anlatmak istiyorum:
Dave The Diver! 

Dave The Diver (2023) | Switch eShop Game | Nintendo Life

 

Oyunda Dave isimli bir karakteriz. Az bi göbekli, tatlı bir koyda balık tutup, tuttuğu balıklarla da arkadaşı şef Bancho ile sushi yapan, biraz şaşkın, biraz şuursuz ama özünde iyi bir insan.

Yatırımcı Cobra, kedimiz Momo ve daha bir çok renkli karakterin olduğu bir çevrede gün içerisinde denize dalıp balık avlayıp, akşamları da sushi yaparak günümüzü geçiriyoruz.

 

Oyun Akışı Pozitif Yönler

Uzun süredir sadece indie oyun değil – herhangi bir oyun, işlerimi erteletecek, dışarı çıkmaktan vazgeçirecek kadar beni sarmamıştı. (Gerçek oyuncular bunun önemini ve özlemini anlar!) Bu oyunun en öne çıkan özellikleri sakin ve keyifli olması. Komik karakterler, diyaloglar ve tabii sürekli karşımıza çıkan farklı mini-oyunlarla nispeten kolay ve akışkan bir deneyim sunuyor.

Boss-fight (bölüm sonu canavarlarına buradan selamlar) kısımlarında bile ne yapabileceğiniz gayet net ve ilk denemede geçebileceğiniz kadar kolay yapılmış. Son dönemlerde (özellikle indie oyunlarda) oyundaki geçiş noktaları, bölüm sonu canavarları veya ileri bölümleri gereksiz zor bulan bir tek ben olamam, değil mi?

The Best Bosses In Dave The Diver

İster biraz daha casual (base-building mantığında) ve sakin sakin oyunu oynayıp çiftliğiniz için tüm balıklardan birer çift oluşturmaya odaklanın ve kendi küçük dünyanızı yaratın. (Obsesif kompulsif arkadaşlara saygımız sonsuz.) İster gündüz-gece okyanusa dalıp her bi balığa saldırın, ister masterchef’e taş çıkaracak sushiler hazırlamaya odaklanın. Herhangi bir oyun stilini sevenler için eğlenceli bir opsiyon mevcut. Hatta oyunun ilerleyen noktalarında karşımıza çıkan deniz atları yarışı, içimdeki altılı ganyan hevesi bile canlandı.

Dış kulvardan Deniz Pırtlatanı geliyor, son düzlükte Bold Pilot’ı geçiyor!

Oyun Akışı Negatif Yönler

Oyunda eleştirecek çok az şey bulsam da, objektif olma çabamda iki noktadan bahsedebilirim:

1- Pixel art
Her ne kadar popüler olsa da, bir türlü pixelart grafiklerini oyunlarda sevemedim. Sübjektif bir yorum olsa da, bu konuda kendime çok fazla destek bulacağıma eminim. Oyunun akışındaki diyaloglar,  çeşitlilik ve tabii detay bu negatif yönü biraz dengeliyor.

2- Oyunda tekrar 
Bir noktadan sonra benzer görevler ve sürekli balıkları yakalamak için benzer akış, oyunu tekrara düşebiliyor. Tabii mini-oyunlarla bu tekrarı bozabilirsiniz. Ama ne yazık ki oyunun zıpkınla balık avlama ana dinamiğinden çok keyif almadıysanız, bu tekrarlamalar sizi çok hızlı sıkabilir.

Özetle…

Bir çok farklı oyun dinamiğini bünyesinde barındıran bir oyun Dave The Diver.
Kafanıza göre ilerleyebileceğiniz bu oyunu f/p olarak kesinlikle tavsiye ediyorum. Nice AAA oyunlarına taş çıkartan bazı steam istatistiklerini de aşağıda paylaşıyorum, iyi oyunlar!

 

İstatistikler:

Oyunun tam sürümünün çıkışından 4 ay sonra bile:
5,245 – son 24 saatte max. aktif oyuncu
97.1% – olumlu yorumlar
$26.4m brüt gelir
1.7m – adet satış
20,7 saat – ortalama oyun süresi

Yayınlandığı ay (2023 Haziran) ise ortalama 36,868 oyuncu ve max. 98,281 oyuncuya ulaştı.

Yayıncı: MINTROCKET

 

Steam Türkiye’den Çekiliyor mu?

ODD Oyun Dikkat Dağınıklığı