in

Gezi Parkı Yazısı

#direngeziparki diyerek söze başlamak gerekir. Ülkemizde son hafta yaşanan gelişmeler ekibimizce taktirle karşılandı doğrusu. Herkes artık umutların tükendiğinden, ülkedeki baskının ve yasakçı zihniyetin başa çıkılamaz bir hale geldiğinden bahsederken; Gezi Parkı‘nda bir avuç aydın insan bu ülkeden beklenmeyecek bir hareketi başlatıp, tarihimizdeki belki de en büyük sivil direnişin oluşmasını sağladılar.

Sivil bir direniş, politik mesaj istemiyoruz

27 Mayıs‘tan bugüne devam eden direniş her ne kadar kötü emellere alet edilmek istense de bizce çok başarılı sürüyor. Türkiye‘nin son yıllarda geldiği apolitik yapıdan bir anda zincirlerimizi kırıp kurtulduk adeta. Bu bir uyanış oldu milletimiz için.

Gaz maskeli bir sufi protestocu Gezi Parkı'nda semah yapıyor (2 Haziran 2013)
Gaz maskeli bir sufi protestocu Gezi Parkı’nda semah yapıyor (2 Haziran 2013)

Çok güzel mesajlar çıktı meydanlardan

Yasaklara karşı belki de yine en büyük silahımız mizah oldu. Sokaklara yapılan sanat eserleriyle bir nesilin uyanışını adeta tarihe belgeledik. Grafitiler, duvar yazıları, posterler, ilanlar, broşürler herşey vardı. Bilgisayarları başındaki destekçiler sokaktakilere tweetleri ile, mesajları ile destek oldular. Direniş alanlarının yakınında yaşayan insanlar direnişçilere evlerini açtılar. Yepyeni dostluklar, yepyeni bağlar kuruldu meydanlarda.

Gezi’de herkes birbiriyle kardeş, dinler, diller, ırklar, seçimler, ideolojiler orada önemli değil! Türk-Kürt, Alevi-Sünni, Galatasaraylı-Fenerbahçeli yok orada! Ülkemiz insanları belki de azınlık kavramının ne kadar yanlış bir kavram olduğunu anladı. Çünkü o azınlıklar birleşerek elbette halkı oluşturuyor. Gezi Parkı’nda başlayan bu ses önce tüm ülkemize, sonra tüm dünyaya yayıldı. Her yerden, her ırktan, her dinden insanlar halkımıza destek verdiler.

Onbinler protesto'da!
Onbinler protesto’da!

Bu direnişte bizi üzen şeyler de yaşandı ne yazık ki. Gencecik insanlar yaşamını yitirdi meydanlarda. Gezi’de durum artık sakin. Tam bir direniş yaşanıyor işte şimdi. Ama ne yazıkki bazı illerimizde gerginlik hala devam etmekte. Dileriz bu gerginlikler de bir an önce son bulur. Ve devletin başındakiler artık bu halkın sesini duyar. Ama şunu bilelim ki Türk halkı bu sınavı en iyi şekilde sürdürüyor, insanlarımız provokatörlerin oyunlarına gelmedikçe de en iyi şekilde verecektir.

Orantısız şiddet uygulayanlar ise ileride dönüp geriye baktıklarında, kapkaranlık geçmişlerini görecekler. Ama o günler geldiğinde onların yanında yine “halkları” olacak! Bu her zaman böyle olmuştur. “Tarih tekerrürden ibarettir.

Gezi Parkı artık barışın bir sembolü olarak tarih sayfalarında yer alacak. Ve burada bu muhteşem direnişi yaratan, sürdüren insanlarımız da tarihte yerlerini alacaktır. Gelecekte yaşayacak toplumlara bir ders niteliğinde Türk halkının, Gezi’nin direnişi!

Şu anda paylaşabileceğimiz en iyi parça da belki de:

…What have they done to the earth?
What have they done to our fair sister?
Ravaged and plundered and ripped her and bit her
Stuck her with knives in the side of the dawn
And tied her with fences and dragged her down…

diyor Jim Morrison!

Yaşasın özgür halklar! Yaşasın özgür insanlık!

Gezi Direnişi ile ilgili faydalı bağlantılar:

Twitter hashtagleri: #direngeziparki #occupygezi

Vikipedi: http://tr.wikipedia.org/wiki/2013_Taksim_Gezi_Parkı_protestoları

Hayalet Hikayeleri – Gezgin

cabin in the woods

Bu Kulübe Başka Kulübe | Cabin In The Woods