in ,

Good Omens mini diziye dönüştürülüyor!

Sir Terry Pratchett ve Neil Gaiman’ın kitabı Good Omens (Kıyamet Gösterisi) dizisi geliyor!

Kıyamet yaklaşıyor! Yaklaşıyor… mu? Yaklaşıyor…du… Hem de olabilecek en absürt ve komik şekilde. Tabii bir de dünyadaki cennet ve cehennem’in temsilcisi melek Aziraphale ve iblis Crowley’in rahatını fazlasıyla bozacak şekilde.

Good Omens by Graphitedoll

Kitabı okuyanları aşırı heyecanlandıran, okumayan ama Gaiman ya da Sir Pratchett’i bilenleri meraklandıran güzel haberlerimiz var! 1990’da Neil Gaiman ve Sir Terry Pratchett’in ortak yazdığı türkçesi Kıyamet Gösterisi olan Good Omens kitabı, BBC ve Amazon Studios tarafından her biri birer saat süreli, altı bölümlük bir mini-diziye dönüştürülüyor.

Gaiman_Pratchett_by_Tio Trile

Mevzubahis iki dehanın ortak eserinin diziye aktarılması tabii ki bazı hayranları tarafından “Acaba iyi uyarlanır mı?” gibi endişelere de sebep oldu. Bununla ilgili güvenimiz tam, çünkü senaryo Neil Gaiman tarafından uyarlanacak. Karakterleri dizide kimlerin oynayacağı ise önümüzdeki aylarda netleşecek.

Bu haberleri alıp da Terry Gilliam’ın kulağını çınlatmamak da olmaz tabii. 2000’lerin başından itibaren yaklaşık bir 10 sene civarı bu kitabı filme dönüştürmek için çabaladı. Bir türlü bütçe desteği bulamadığı filmdeki melek ve şeytan rolleri için ise Robin Williams ve Johnny Depp’i düşünüyordu. (Çok keyifli olmaz mıydı?) Bu planları 2012’de Sir Pratchett’ın kızı Rhianna Pratchett’in Narrativia isimli prodüksiyon şirketi kurma haberine kadar devam etti. Bir çok diğer projenin yanısıra, Narrativia Good Omens’ı bir mini diziye dönüştürmeyi planlıyordu.

Sir Terry Pratchett’in 2015’teki vefatından sonra Neil Gaiman, tek başına bu projeyi yapmayacağını söylese de, ölümünden hemen önce Pratchett’in yazdığı bir mektup eline geçiyor ve bu mektupta Pratchett, Gaiman’ın bu diziyi senaryolaştırmasını istediğini, bunu ondan başka kimsenin yapamayacağını söylüyor.* Bunun üzerine bu güzel haber de elimize ulaşıyor.

Mükemmel ikili – Sir Terry Pratchett ve Neil Gaiman

Tabii bu şahane haberin alınmasıyla beraber, sabırsız bekleyiş de başladı. Biz en iyisi arabamızın torpido gözündeki “Best of Queen” kasedini dinleyelim, zaman belki biraz daha hızlı geçer…

 
*Neil Gaiman’ın konuyla ilgili olarak Sir Terry Pratchett’ten gelen mektubu açıkladığı ve Good Omens’ı dizileştirmekten bahsettiği blog yazısına aşağıdaki linten ulaşabilirsiniz:
http://journal.neilgaiman.com/2016/04/good-omens-cheap-seats-and-memorial.html

Ne düşünüyorsun?

3 points
Upvote Downvote

Olca Mutlu tarafından yazıldı.

Rogue One: Bir Star Wars Hikayesi İncelemesi

Feeling Blue – Yavuz Çetin