in

No Man’s Sky

Beklenen oyuna bir hafta kala

metin-ust

Aksiyon-macera ve hayatta kalma oyunu olan No Man’s Sky, bazıları tarafından abartılmış bir pazarlama başarısı olarak görülüyor ama bazılarının (çok daha geniş bir kitlenin) heyecanla beklediği, bilgisayar oyunlarında bir çığır açacak kadar yenilikçi bir oyun olarak görülüyor.

No Man’s Sky, uçsuz bucaksız ‘prosedürel jenerasyon’ yöntemi ile sürekli gelişen ve değişen uzayda geçiyor. Yani devamlı olarak, bazı kurallar temelinde algoritmik olarak oyun içeriği geliştiriliyor ve yaratılıyor, bu şekilde bir nevi uzay temalı sandbox oyunu ortaya çıkıyor. Prosedürel jenerasyon kullanılması, minimum bilgisayar donanımı (yazı sonunda min. gerekli donanım bulunuyor)  ile bu büyüklükte bir oyunun oynanabilmesini de sağlıyor. Bu da sürekli yeni keşifler yapılabilmesini sağlıyor. Hatta bu oyunda bir gezegeni ya da bir canlıyı ilk keşfederseniz, isimlerini de belirleyebiliyorsunuz.

Oynanış şekli için dört farklı yaklaşım var. Keşif, savaş, ticaret ya da hayatta kalma (survival) üzerine kendinizi geliştirebilirsiniz. Aslında oyun ilerledikçe bu yaklaşımları ayıran çizgi de incelecek ve hepsini yapabilmek gerekeceğini düşünüyorum. Tüm bunları yaparken de Star Trek’ten de Prime Directive olarak öğrendiğimiz en temel kurala uymamız bekleniyor: Müdahalede bulunma!

prime-directive
Yoksa ‘uzay koruyucuları’ sentinel’ler gelip sana saldırırlar…

PvP’den çok PvE oyuncusu olarak beni en heyecanlandıran oyunun keşif kısmı olduğundan, bu kurala uymanın çok kolay olabileceğini düşünüyorum. Tabii kendimi tutamayıp ticarete başlarsam ve madenler için bazı gezegenlerin doğasını bozarsam o noktadan savaşçılığa geçişimin çok hızlı olabileceğini de düşünmüyor değilim!

Carl_Sagan_Billions_And_Billions

 

Sonsuz uzayda milyarlarca gezegenin olduğu bu oyun çıkmadan, farklı kaynaklardan topladığım bazı ek bilgileri de paylaşıyorum, tabii tüm bunları No Man’s Sky çıktıktan sonra daha detaylı inceleme ve değerlendirme fırsatı bulacağız.

 

 • Evet, çok oyunculu bir oyun ama herkes sonsuz bir uzayda dolaşmakta olduğu için muhtemelen çok fazla karşılaşma olmayacaktır. Bu açıdan bir MMO olarak değerlendiremeyiz.
 • Bağımsız bir oyun şirketi olan Hello Studios’un yarattığı bir oyun ama fiyatı pek bağımsız stüdyo oyunları ile aynı klasmanda değil ne yazık ki – Steam’den 150TL ‘ye alabilirsiniz. Pre-order yaparsanız eğer, normale göre daha yüksek seviye hyperdrive (daha uzağa daha hızlı seyahat edebilmenizi sağlar) ve daha yüksek seviye ateş gücü olan silahlarla başlayabilirsiniz.
 • Oyunu “bitirme” amaçlı oynayanlar, galaksinin ortasına doğru yolculuk yapıp merkeze ulaşma hedefli ilerleyebilirler. Hello Studios’un başındaki Sean Murray’in sözleri ile “merkezde sizi bir sürpriz bekliyor”.
 • Öldüğünüz zaman, eğer bir gezegende yayaysanız üzerinizdeki kaynaklar/bilgiler yok oluyor. (Neyse ki kıyafetinize bir şey olmuyor) Eğer gemideyseniz ne yazık ki geminiz yok oluyor (içindeki kargoyla ve geliştirdiğiniz ek özellikleri ile) ve en yakındaki gezegen ya da uzay istasyonunda tekrar canlanıyorsunuz.
 • Bazı gezegenlerdeki yaşam formları size durduk yere saldırabilir. Onlara da müdehale ederseniz durduk yere sentinellerle de başınız derde girebilir. Sadece gezegenlerde değil, uzayda da uzay korsanlarının saldırısına uğrama ihtimaliniz bulunuyor. Tüm bu durumlara nasıl tepki verdiğiniz, genel bilinirliğinizi de değiştirir. Ör. Uzay korsanları ile aranız iyi ise bu size yeni dostlar ve düşmanlar kazandıracaktır…
 • Farklı ırklarla karşılaşabiliyorsunuz, tabii konuştukları dilleri de anlamayacaksınızdır. (Daha Otostopçunun Galaksi Rehberi’ndeki babil balıkları keşfedilmemiş olsa gerek!) Dilleri çözebilmek için gezegendeki o ırka ait monolit sütunları bulmanız gerekiyor. Her monolit bir kelime öğrenmenizi sağlıyor.
 • Topladığınız kaynaklar, kıyafetinize, geminize ve elinizdeki multi-tool silahınıza ek özellikler kazandırmak için kullanılabilir.
 • Oyunun genel para birimi var: unit. Unit kazanmak için çok fazla yöntem var, bu sizin oyunda ne yapmak istediğinize dair değişiyor. Ticaret için gezegenden kaynak toplayıp bir uzay istasyonunda satabilirsiniz, yeni keşifler yaptıkça bu bilgileri satabilirsiniz ya da başka gemilere saldırıp onlardan aldıklarınızı satabilirsiniz…

 

Önümüzdeki hafta “No Man’s Sky İlk İzlenimler” yazımda görüşmek üzere!

 

nomansskykolaj

 

Minimum PC donanım gereksinimleri:

 • İşletim sistemi: Windows 7
 • İşlemci: Intel Core i3
 • Hafıza: 8 GB RAM
 • Grafik kartı: nVidia GTX 480
 • HDD: 10 GB minimum alan

 

 

 

Overwatch

Overwatch İlk İzlenimler

Burn Electronica Festival 2016