in

100. Yıl

Bugün Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. Yılını Kutluyoruz!

Türkiye Cumhuriyeti bugün 100. Yılını kutluyor. Modern dünya ülkeleri için ciddi bir zaman sayılabilir. 100 yıl önce bugün yani 29 Ekim 1923 günü Mustafa Kemal Atatürk ve Türkiye Meclisi, ülkenin yönetim şeklini Cumhuriyet olarak ilan etti.

100. Yıl Anısına: Bu Fotoğrafı Çok Görmüştüm Ama Hikayesini Bilmiyordum…

İşte Cumhuriyet’i Biz Böyle Kazandık Fotoğrafının Hikayesi.

Çok Yaşa Cumhuriyet, Nice 100. Yıllara

Bu durum belki birçok insan için çok önemli görünmeyebilir. Bizlere sadece bir kelimeden ibaretmiş gibi görülebilir. Ama aslında iş bundan çok daha farklı. O zamanlarda, birçok zorlukla boğuşan bu halka verilebilecek en büyük hediye olabilir Cumhuriyet. En basit örneği ile Kadınlarımızın seçmesinin, seçilmesinin garantisi. İşte bunun gibi, çoğumuzun zaten bildiği çok fazla örnek sayabiliriz.

Kutlamalar Evde Olacaksa

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, Cumhuriyetimizin kattıklarını saymamıza gerek yok, olmasaydı neler olurdu kısmını düşünecek olursak, önümüze çok güzel bir örnek çıkıyor. Belki çoğunuz izlemişsinizdir ama yine de bu önemli ve değerli günde bir daha göz atmanızı tavsiye edeceğiz. Kutlamalarınızı evde yapacaksanız, bir araya sıkıştırın mutlaka bu güzel pazar gününde.

Filmimiz Persepolis; Sınır komşumuz İran’ın pek de uzak olmayan geçmişinde yaşanan yönetim değişikliğinin insanların yaşamlarına ne kadar etki edebileceğini o kadar iyi anlatmış ki, etkilenmemek imkansız.

Filmde İran Şahının devrilmesinin ardından ülkeye demokrasi geleceğine inanan halkın sevinçle sokağa dökülmeleri fakat sonrasında yaşanan İslam Devrimi denen yönetim biçimine geçildikten sonra özgürlüklerin nasıl ayaklar altına alındığı anlatılıyor.

Bir Yerlere Bağlayacak Olursak…

Eh çok yakından örneklerini de gördüğümüze göre, artık hepimizin görevi olan ülkemizin refahının en büyük anahtarı Cumhuriyetimize hep birlikte sahip çıkmamız gerektiğini tekrar tekrar anlatmaya gerek yok diyebiliriz. Bu mutlu günde ülkemizin ve tüm insanların barış dolu nice mutlu yüz yıllar yaşamasını diliyoruz.

Belki daha sonra Neptün’de buluşuruz. Sevgiyle ve barışla kalın insanlar.

Ne düşünüyorsun?

0 points
Upvote Downvote

neptune tarafından yazıldı.

it was 2 hours before neptune.

Biyo Sanat Nedir Ki?

Severken Parçalama İsteği!