in

Indie Oyunlar Dosyası: Lethis – Path Of Progress

Arayıp da bulamadığınız steampunk temalı şehir kurma oyunu!

Şehir kurma oyunu deyince biraz geniş bir tabir oluyor tabii… Ceasar, Pharaoh ve Zeus gibi Impressions oyunlarından bahsedince akla gelen, ticaret bazlı, şehirde yaşayanların yaşam standartlarını yükseltmeye yönelik Impressions oyunları tarzından bahsediyorum. Bu oyunları seviyorsanız, Lethis – Path Of Progress’i de çok seveceğinize eminim!

Triskell Interactive şirketinin ilk kapsamlı oyun projesi olan Lethis – Path Of Progress, 2015’te piyasaya sunulmuş. Bir Ceasar/Pharaoh fanı olarak birkaç ay öncesine kadar bu oyunu keşfetmemiş olmam benim ayıbım, o ayrı. Siz de bu oyunun varlığından haberdar değilseniz, Steam’e koşun ve hemen alın. Çünkü muhteşem steampunk grafikli, güzel bir soundtrack ile tanıdığımız ve özlediğimiz oyun tarzına sahip bu oyun %50 indirimle 15,50TL’ye satılıyor.

İşte böyle izleyebilirim bu oyunun grafiklerini

Bahsettiğim gibi, oyunun en önemli özelliği steampunk stili görseller. Bazı yerlerde Victoria tarzı olarak tanımlandığını da görebilirsiniz, bunun sebebi de 19. yüzyıldaki Britanya Kraliçesi I. Victoria zamanının tarzını (özellikle mimarisini) yansıtması.

Oyunun tüm içeriği bu dönemdeki “buhar teknolojisi” ve o dönemin tarzına oturtulmuş. Oluşturacağınız şehirde yaşayan insanlar, beklentileri, yedikleri içtiklerine kadar bunu yansıtıyor. Tabii bazı eğlenceli ve fantastik detaylar da var. Örneğin absinthe yapmak için ormandaki mantarların civarında yaşayan yeşil perileri kafeslerle yakalayıp, onlardan absinthe üretmek gibi. (Eh tabii peri hakları savunucuları o dönemlerde pek aktif değil.

küçük özgür periler (fae’ler), peri avcıları, peri sıkma(?) tesisleri, depolanmış, taze sıkılmış konsantrantre periler (absinth)

Eğlenceli bulduğum detaylardan biri de, işçi sınıfının evlerini hayaletlerin basmasını engelleyen ‘exorcist’ler:

İlham aldığı eski oyunlara göre oyun gidişatındaki varyasyon biraz daha az. Ordular, tanrılar, festivaller vb. yok. Bir yandan da oyun içerisindeki tedarikçilerin (wash house, exorcist vb.) ilerleyeceği rotaları belirlemek çok daha kolaylaşmış. Gitmelerini istemediğiniz yola ‘roadblock’ yerleştirebiliyorsunuz, ayrıca tam binayı kuracağınız zaman yeşil/sarı kareler ile rotalarını net bir şekilde görebiliyorsunuz.

Tüm sanayi sistemi, buhar gücü üzerine kurulu. Harita/şehir başına sadece bir buhar makinesi kurulabiliyor, bunu da borularla buhar kaynaklarına bağlıyorsunuz. İşin güzel tarafı, istenilen yerde üretilen ‘buhar kapsülleri’ depolanabiliyor. Yani o boruları tüm haritada dolaştırmak zorunda kalmıyorsunuz. Bu da şehir yerleşimini çok daha kolay hale getirmiş.

Genel olarak, steampunk tarzında bir Caesar oynamak için bu oyunu alırsanız mutsuz olmazsınız ama ne yazık ki kendini çok tekrar eden bir oyun. Buna rağmen Triskell Interactive, çok küçük bir ekiple çok güzel bir tarz tutturmuşlar ve bunu sonraki oyunlarında da (Lethis – Daring Discoveries) devam ettiriyorlar. F/p olarak çok uygun, sakin, tatlı ve görsellik ön planda olan oyunlar için takip edilmeli.

Sizi oyunun trailer’ıyla başbaşa bırakıyorum:

Bonus:

Oyundaki takvim için, 1793’te, Fransız Devrimi’nden esinlenerek yaratılan “Calendrier révolutionnaire français” (French devrimi takvimi) kullanılmaktadır.
Bu takvimde:

  • 1 hafta(décade) = 10 gün
  • 1 gün = 10 saat
  • 1 saat = 100 dakika
  • 1 dakika = 100 saniye

şeklinde kullanılır. Tabii birçok sebepten dolayı bu şekilde bir takvim kullanılamayacağından, 12 sene içerisinde tekrar bildiğimiz miladi takvime geri dönülmüştür.

Feriköy Antika Pazarı Rehberi

Indie Oyunlar Dosyası: Lethis – Daring Discoverers