in

Gümrüksüz Alışveriş Konusu

Son yıllarda yurtdışından alışveriş giderek artan bir trende sahip. Önceden olduğu gibi insanlar artık kredi kartlarını internet sitelerinde kullanmakta çok ön yargı yaşamıyor. Bu da internet alışverişini giderek daha popüler hale getirmekte. Peki bu alışverişlerde vergi daha yüksek olmuyor mu diyenler için ve Gümrüksüz Alışverişte Muafiyet Oranı Ne Kadardır? sorusunun yanıtı için yazıyı sizlere hazırladık.

David Radcliffe, left, as Harry Potter and John Hurt as Ollivander in the Warner Bros. Pictures movie “Harry Potter and the Sorcerer’s Stone.” photo by Peter Mountain. UPFRONT layout 2-3/ FOR WELKOS STORY SNEAKS NOV.11, 2001

Yine geçtiğimiz yıllarda yurtdışından e-ticaret ile alışveriş yapabileceğimiz yerler çok sınırlı iken bugünlerde alışveriş yapabileceğimiz yerler sürekli artmakta. Son olarak amazon.de ‘nin Türkçe dil desteği, Ücretsiz Kargo seçeneği ve 10€ hoş geldiniz indirimi ile Türk müşterileri için cazip bir yurtdışı alışveriş sitesi haline geldi.

Bu konuda önümüze çıkan en büyük sorun ise Gümrüksüz Alışverişte Muafiyet Oranı dediğimiz rakam. Bu rakam yurtdışından gelen ürünleri belirli bir fiyata kadar gümrük vergisinden muaf bırakıyor.

Gümrüksüz Alışverişte Muafiyet Oranı Ne Kadardır?

Bu rakam bugüne kadar 75 euro iken bugün Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci’nin açıklaması ile 30 euro’ya düştü. Bu aslında yurtdışından yapılacak alışverişleri ciddi şekilde baltalayacak bir durum.

Bakan’ın bu konudaki açıklaması ise şöyle:

“Yurt dışından 75 euroya kadar yapılan siparişler Türkiye’ye gümrüksüz girebiliyor, bu da haksız rekabete yol açabiliyor. Bunu 30 euroya düşürdük.

İnceledik. Bizim e-ticaret firmaları yurt dışına mal gönderdiğinde gümrüklerde karşılaştığı oranlarla, bizim yurt dışından e-ticaret yoluyla ithal edilen ürünlere ve siparişlere gümrük muafiyet oranlarımızın çok yüksek olduğunu gördüm. Geçtiğimiz günlerde bunun önerisini Bakanlar Kuruluna götürdük, bunu 30 euroya düşürdük. Avrupa bunun 22,5 euro olarak uyguluyor. Çünkü bunun başka etkileri de var. Bakanlar Kurulunda imzadan çıktı, inşallah önümüzdeki birkaç gün içerisinde de Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girer.”

Yani anlayacağımız bundan sonra yurtdışı alışverişlerimiz Gümrüksüz alışverişlerde muafiyet oranının 30 euro’ya düşmesi ile bir hayli zorlaşacak.

Ne düşünüyorsun?

0 points
Upvote Downvote

neptune tarafından yazıldı.

it was 2 hours before neptune.

Bilgisayarda Android Uygulamaları Nasıl Çalışır?

2017 Yurtdışı Bandrol Vergisi