in

Dünya Kediler Günü

Bugün 17 Şubat.
Bugün Dünya Kediler Günü.
İtalyanlar sağ olsun, kedilerin hayatımızdaki önemini bizlere hatırlatmak için böyle bir başlığı ortaya çıkarmışlar.
Amerika’da 29 Ekim’de, Rusya’da 1 Mart’ta ve Polonya’da da 17 Şubat’ta kutlanan kediler günü çokta başarılı bir başlık olmuş bence.
İlk defa İtalya’da kutlanan kediler gününde, bu sene Milano’da ki ünlü karikatür müzesinde ‘Mastro Gattoni Animati‘ adlı bir kedi sergisi açıldı.Tahmin edeceğiniz gibi sergi, bugüne kadar tüm dünyada oynamış çizgi filmlerdeki kedi karikatürlerinden oluşuyor.
Klasiktir ki bazı kültürlerde 9 bazılarındaysa 7 canlı olarak anılır kediler.Kimileri uğuruna inanır, kimileri şerrine. Kimisi nankör der kimininse tek yoldaşıdır kedisi.
Ortaçağ’da, cadıların güçlerini etkilediğine inanılan kediler, toplu halde öldürülünce Avrupa’da ki doğal denge bozulmuş ve fare sayısındaki artış, veba salgınına kadar gitmiştir.
500milyon civarında ev kedisi olduğu söyleniyor (ki sokak kedileri bu sayıya dahil değil) ama 7.5milyarlık dünya nüfusu düşünüldüğünde pekte fazla bir sayı değil bence.Bana kalırsa ‘her eve bir KEDİ’ politikası bile geliştirebiliriz 🙂
Tüm bunların dışında birçok kedi sever ünlü simayla karşılaşabiliriz.
Abraham Lincoln‘un Tabby‘si, Clinton‘ların Socks‘u, Alexandar Dumas‘ın Mysouff’ı, Dr. Albert Schweitzer‘ın Suzi‘si dünyanın şanslı kedilerinden olsa gerek.Ama kedi sevgisi konusunda takdir ettiğim isim 30 kedisiyle Ernest Hemingway‘dir.
Ve gelelim fotoğraftaki şirinlere.Bunlar da benimkiler.Grili olan ‘KAPAK’ hanımefendimiz, ötekiyse şımarık ‘İRMA’ kızımız. İkisi de çok tesadüfi olarak bizi buldular ve henüz bebekken evimizi onurlandırdılar.Şimdiler de kocaman oldular, camlardan atlayıp patilerini kırmaya kadar giden yaramazlıklar yapıyorlar.Ve ne bulsalar yiyorlar, akşam yemeğinde onlara da servis açıyoruz 🙂
Tüm kedilerin ve kedigillerin Dünya Kediler Günü’nü kutlasam da kediler beni duymayacaklar o yüzden tüm kedi severlerin Dünya Kediler Günü KUTLU OLSUN! Bolca mırıldadıkları, tüy döküp perdeleri parçalamadıkları günler dilerim 🙂

Ne düşünüyorsun?

0 points
Upvote Downvote

bernayvaci tarafından yazıldı.

Comments

Bir cevap yazın

Yükleniyor…

0

Yorumlar

0 yorumlar

Pastafaryan mısınız?

Reclaim the Fields