in

I’m running free

Neptune’den özgür ruhlara selamlar,

 

“I’m running free!” ne güzel bir cümle değil mi? Peki bu cümle aklına nereden geldi diyecek olursanız, şu an için verebileceğim cevap fazla çalışma ve Iron Maiden olacaktır.  Ruhum ve fiziksel benliğim, içimdeki özgür beni dışa vurmak istiyor yine bu aralar… Ama günlük hayatın bütün o saçma kural ve oluşumlarından dolayı içimdeki o özgür beni ancak “şu an için” şarkılar dizginleyebiliyor. Iron Maiden‘ın Running Free‘si de onların başında geleni oldu sanırım son zamanlarda.

 

Biraz da şarkıdan bahsedelim; Running Free Iron Maiden‘ın “master mind” ı Steve Harris ve eski Iron Maiden vokalisti Paul Di’anno‘nun biz dünyalılara(bu aralar fazla Star Trek izliyorum, belki de artık bırakmalıyım.) hediyesi. Grubun en vahşi?(doğru tabir bu mudur bilemedim -wild, untamed) şarkılarından biri bana göre. Ben şarkıda daha çok Di’anno‘yu görüyorum… Enstrumanların üzerine ustaca yerleşen o süper vokalden dolayı sanırım. Şarkının tarihi ise 1980 yılına dayanıyor… 8 Şubat 1980‘de 7″ 45’lik bir single olarak çıktı. Ayrıca 2 ay sonra 14 Nisan 1980‘de çıkan grupla aynı adı taşıyan debut albüm Iron Maiden‘ın da 3. parçasıdır.

Şarkının öyküsü; 16 yaşında sorunlu bir çocuğun pikap bir araçla evden kaçarak, nasıl başarıyorsa?(belki de özgürlüğe kaçtığı için) Los Angeles’ta hapise girmesi, aynı gece çıkan isyanla oradan kurtulup(tamamen kendi yorumum: sirens wail lafından dolayı), şarkının sonlarına doğru da barda tanıştığı bir kızla birlikte kaçmaya devam etmesini anlatır. Şarkı günümüzde  Iron Maiden‘ın hala canlı olarak da söylediği en büyük hitlerinden biri haline gelmiştir. Hatta günümüzde yaptıkları canlı performanslarda Bruce Dickinson şarkının o çok meşhur ve kesinlikle bir şaheser olan bas solosunda(In Steve Harris we believe!) grup üyelerinin isimlerini saymasıyla bilinir.

 

Siz de günlük hayatın b*ktanlığında, dibe battığınızı hissettiğinizde “Runnig Free” dinleyin! Kendinize geldiğinizi hissedeceksiniz 😀 !!!

Bugünün Di’Anno sundan bir running free:

 

Iron Maiden‘ın Di’Anno’sundan bir running free:

 

Ve 2010 Bruce Dickinson‘la ufak bir kesit:

 

 

Neptune’den tüm özgür ruhlara sevgiler… Running Freeeeeeee!!!!

Ne düşünüyorsun?

1 point
Upvote Downvote

neptune tarafından yazıldı.

it was 2 hours before neptune.

Comments

Bir cevap yazın

Yükleniyor…

0

Yorumlar

0 yorumlar

Oradaydık

Google Mark Twain’in Doğum Gününü Kutluyor