in

jim jarmusch

Bugün ünlü yönetmen/senarist Jim Jarmusch’un doğum günü…

 

 

Jim Jarmusch (d. 22 Ocak 1953, Akron, Ohio), ABD’li yönetmen. Bağımsız filmleriyle tanınır.

İlk önemli filmi, 1984 yapımı Stranger Than Paradise‘tır. Hayal kırıklığı içindeki üç gencin New York’tan Cleveland’a oradan da Florida’ya tuhaf yolculuğunu anlatan film, Hollywood‘a özgü film yapımı geleneklerinin pek çoğunu yıkmasının yanında, bugün de modern bağımsız sinemanın dönüm noktalarından biri kabul edilmektedir.

Jarmusch 1986’da Down by Law‘u yazdı ve yönetti. Film New Orleans’ta bir hapishanedeki Tom WaitsJohn Lurie ve Roberto Benigni‘nin canlandırdığı üç mahkumu anlatır. Yönetmen bu erken dönem çalışmaları nedeniyle ABD’li yol filmleri trendinin etkili bir temsilcisi haline geldi.

1995’te Jarmusch, 19. yy’da Batı Amerika’da geçen ve başrollerini Johnny Depp ile Gary Farmer‘ın paylaştığı Dead Man‘i çekti. Film eleştirmenlerce genel olarak “acid western,” bir “anti-Western” ve “post-Western” olarak tanımlandı. Ayrıca eleştirmenler Batı Amerika, şiddet ve özellikle Amerikan yerlisi portrelerini başarılı bularak filmi övdü. Dead Man, Robby Müller tarafından siyah beyaz olarak çekildi ve müzikleri Neil Young tarafından bestelendi ve icra edildi.

Jarmusch’un en önemli projelerinden biri, seri kısa filmlerden oluşan Coffee and Cigarettes‘tir. Filmin temelini oluşturan ve Roberto Benigni ile komedyen Steven Wright’ın oynadığı altı dakikalık kısa film 1986’da Saturday Night Live‘de yayınlandı. Yönetmen üç yıl sonra aktör Steve Buscemi ile sekiz dakika uzunluğundaki Coffee and Cigarettes: Memphis Version‘u çekti. Müzisyenler Tom Waits ile Iggy Pop‘un rol aldığı 12 dakikalık Coffee and Cigarettes: Somewhere in California ise 1993’te çekildi.

1993’te Jarmusch filmle ilgili planlarını, “Kurgulanmayı bekleyen iki bölüm daha çektim ve iki ya da üç bölüm daha yazdım. Her ne kadar niyetim bunların ayrı ayrı kısa filmler olmasıysa da, on iki ila on dört civarında bölüm çekip bunları video gösterimi için bir araya getirmeyi planlıyorum.” sözleriyle açıkladı. Filmler 2004’te Coffee and Cigarettes adıyla gösterildi. Film (birincisi 1986 yapımı Coffee and Cigarettes, ikincisi Memphis Version ve üçüncüsü Somewhere in California olmak üzere) on bir bölümden oluşur. Oyuncular arasında The White Stripes‘tan Jack ve MegCate BlanchettRZAGZABill MurraySteve Coogan ve Alfred Molina da vardır.

Yönetmenin gösterime giren şimdilik son filmi, Bill MurrayJeffrey WrightSharon StoneTilda SwintonFrances Conroy ve Julie Delpy‘nin oynadığı 2005 yapımı Broken Flowers‘tır.

Kaynak: http://tr.wikipedia.org/wiki/Jim_Jarmusch

Ne düşünüyorsun?

0 points
Upvote Downvote

neptune tarafından yazıldı.

it was 2 hours before neptune.

Comments

Bir cevap yazın

Yükleniyor…

0

Yorumlar

0 yorumlar

Edith Piaf

Gerçeğin Boyutlarında Nuri Bilge Ceylan