in ,

Pokémon Go Oynamaya Çıktık

Pokémon Go Nasıl Oynanır Başlangıç Rehberi

Son zamanlarda tekrar bir hastalık gibi yayılan Pokémon Go Augmented Reality teknolojisi ile artık evimize kadar geldi. Koltuğunuzda, mutfağınızda hatta banyonuzda onlara rastlayabilirsiniz. Biz de ekip olarak bu çılgınlıktan nasibimizi aldık. Oyun çıktığından beri sokaklarda Pokémon avlamaktayız.

pokemon-pikachu

İlk önce oyun hakkında biraz ön bilgilendirmeler verelim. Şöyle ki: Oyun hala Avrupa’da bazı bölgelerde ve Türkiye’de yayınlanmış değil. Bu durumda ne yazık ki in app purchase konusu biraz sıkıntılı. Bir de geçenlerde çıkan bir haberi de oyuna henüz başlamadıysanız eklemeden geçemeyeceğim. Oyun’a Google ile üye oluyorsunuz. Yalnız burada küçük ama önemli bir detay var. Oyun Google’dan hesabınıza “Tam Erişim Yetkisi” alıyor. Bu da demek oluyor ki; Pokémon Go birkaç hayati fonksiyon (Google hesap şifresi değiştirmek, hesabınızı silmek gibi) hariç Google hesabınızdaki tüm verilerinize (mail, fotoğraflar, Google Dökümanlar) ulaşabiliyor.

Burada yukarıya bir düzeltme yapmakta fayda var; şöyle ki bu yazı hazırlanırken niantic’in yayınladığı bir patch ile neyse ki bu hesaba tam ulaşma sorunsalı ortadan kalktı. Artık her normal uygulama gibi sadece sınırlı erişimi var.

Peki Pokémon Go Telefona Nasıl Yüklenir?

O kadar zaman geçti, Niantic o kadar patch çıkardı fakat hala Pokémon Go’yu Türkiye store’larında göremedik. Bu iş olana kadar aşağıdaki bilgilere ihtiyacımız olacak.

Android Telefonunuza Pokémon Go Yükleyin:

Öncelikle Uyaralım: Pokémon Go’yu Android telefonlara bu şekilde yüklemeniz önerilmez; telefonunuzda oluşabilecek olası bir sorundan 2hbn sorumlu değildir.

Oyunu Android telefonunuza yüklemek için APK denilen bir dosya indirmeniz gerekiyor. Bu linkten Android APK dosyasını indirin.

Dosya Boyutu: 58.1 mb

İndirdiğiniz APK dosyasını telefonunuzdan açın. Dosyayı yüklemek için telefonunuzun “Bilinmeyen kaynaklar”a açık olması gerekmektedir. Telefonunuzun ayarlarından telefonunuzu “Bilinmeyen kaynaklar”a açın. Yüklemeye devam edin. Yükleme tamamlandıktan sonra oyunu açtığınızda Google ile üye olma ekranını göreceksiniz.

iPhone ‘a Pokémon Go Yükleyin:

Oyunu iPhone ‘da oynamanız için yapmanız gereken birkaç şey var: Öncelikle Appstore ‘dan logout (çıkış) yapmanız gerekmektedir.

  1. Logout olduktan sonra Appstore’u açıp “ÜCRETSİZ” bir uygulama yükleyin.
  2. Yükleme esnasında Appstore sizden yeni bir üyelik oluşturmanızı isteyecek.
  3. Yeni üyelik oluşturun. Store bölgesi olarak Avustralya seçin. Diğer gerekli bilgileri girin.
  4. Adres için: eyalet: nsw posta kodu: 2060 şehir: sydney telefon: 1900 654 321
  5. Son olarak kaydolduğunuz e-posta adresine bir kayıt maili gelecek. Kayıt linkine tıklayın.

Bu işlemden sonra oyunu indirin. İndirme bittikten sonra orijinal Appstore üyeliğinize geri dönebilirsiniz.

Bu arada bu işlemi yaptıktan sonra Music uygulamasında bulunan iCloud’a kayıtlı playlistleriniz şarkılarınız kayboluyor. Tekrar açmak için telefon ayarlarından Music içerisinde iCloud Paylaşımını açmanız gerekiyor.

Pokémon Go Nasıl Oynanır?

Geldik en önemli soruya… Peki ben bu oyunu nasıl oynayacağım? Aslında mantık gayet kolay. Oyunu ilk açtığınızda karşınıza karakter yaratma ekranı çıkacak. Buradan karakterinizi yaratın. Bu işlemden sonra karşınıza bir harita ekranı gelecek. Burası gps ile yerimizi gösteren bulunduğumuz lokasyonun haritası. Oyunun mantığı ise dışarı çıkıp elinizde bulunan Poke topları ile Pokémon’ları avlamak.

Oyunun ana ekranı

Sol altta Profil resmimiz, level’ımız, experience barımız ve kullanıcı adımız bulunuyor.

Ortada Poke topu şeklinde bir butonumuz var. Bu butona basılınca bir alt menü açılıyor. Burada:

Pokedex: Yakaladığınız Pokémonları listelediğiniz bir cihaz.

Shop: Oyun içi satın alma işlemlerini buradan yapabilirsiniz.

Pokémon: Bu kısımda Poketoplarınızın içinde bulunan Pokémonlarınızı ve onlarla ilgili bilgileri görebilirsiniz. Ayrıca bu ekranda yumurtalarınızı da görebilirsiniz.

Items: Oyun içerisinde Pokestop’lardan topladığımız gereçler. Örnek olarak: Poke toplarımız, Pokémon’larımızı iyileştirmek için kullandığımız potionlarımız (iksir), revive taşlarımız… gibi gibi.)

pokemon-go-items
Bazı araç gereçlerimiz. Mavi kutumuz “Egg Incubator” Hemen yanındaki yeşil aletler “Incense’ler” En sağdaki sarı zımbırtılar “Revive’lar” Poketop’larını zaten biliyorsunuzdur!? Son olarak “Potion” lar da mevcut burada.

Son olarak bir geri dön butonumuz bulunuyor.

Peki nerede bu Pokémon’lar?

Sağ tarafta ise yakınımızda bulunan Pokémonları görebileceğimiz bir alan var. Pokémonların bize olan yakınlığını bu menüyü açıp Pokémon resimlerinin altındaki ayakizi sayılarından anlayabiliyoruz. 1’den 3’e kadar bu ayak izleri. 1 en yakın 3 en uzak anlamında. Buranın kullanımı epey manuel ama. Peşinden gideceğimiz Pokémonun resmine dokunarak onu seçiyoruz ve ayakizlerinin ana ekranda bizi engellemeden görünmesini sağlıyoruz. Kendimize herhangi bir yön tayin edip o yönde ilerleyerek ayak izlerinin artmasına ya da azalmasına göre yönümüzü tekrar tekrar belirlememiz gerekiyor. Tabii bu sırada girmemiz gereken yerlere girmemeye de dikkat edelim. Pokémon peşinde yollara atlayıp kazaya sebebiyet vermeyi kimse istemez!

Herkes Pokémon Peşinde!

Özellikle büyük şehirlerdeyseniz çevrenizde sizin gibi oyunu oynayan onlarca hatta yüzlerce kişi görebilirsiniz. Bu size Pokémon avında büyük bir avantaj sağlayacaktır. Ama ben yalnız avlanırım diyenlerdenseniz eğer, ara sokaklarda şansınız daha çok artar.

Mezarlıklarda Pokémon Go Oynarken Dikkatli Olun! :)
Mezarlıklarda Pokémon Go Oynarken Dikkatli Olun! 🙂

Pokestop Nedir?

Bir nevi “checkpoint” olarak algılayabileceğimiz Pokestop’lar bize ekstra malzemeler sağlayacaktır. Oyunda başlangıçta bir çok topumuz olmasına rağmen level atladıkça çıkan güçlü Pokemon’lar sayesinde toplarımız kısa zamanda azalacak. Bu yüzden bol bol Pokestop’a uğrarsak top sayımızı artırabiliriz.

Pokestop haritada gördüğünüz şu mavi arkadaşlardır.
Pokestop haritada gördüğünüz şu mavi arkadaşlardır.

Yukarıdaki görselde gördüğünüz gibi Pokestop harita üzerindeki şu mavi arkadaşlardır. Yanlarına yaklaştığımızda Pokestopumuzun üzerinde bulunan küp yuvarlak bir şekil oluyor. Ona dokunursak sağdaki gibi bir ekran çıkıyor karşımıza. Ekranın ortasındaki yuvarlağı elimizle swipe edince de bize bir takım oyun içi gerekli gereçler veriyor bu Pokestoplar. Bu da demek oluyor ki Pokestop’lara bol bol uğramamız gerekiyor.

Ayrıca bazı Pokestop’larda havadan dökülen çiçekler görebiliriz. Bunlar Pokémon’ları çekmek için oyuncular tarafından açılan “lure” adlı item’lar sayesinde olur. Lure’lar Pokémon’u çekmek için kullanılır.

Fazla Pokémon’ları Bana Gönderin Bana

Seriyi izlediyseniz eğer, kahramanımız Ash’i de bu işin içine sokan bir Profesör abimiz var bizim de. O da diyor ki eğer elinizde aynı tür Pokémon’dan fazla fazla varsa, çekinmeyin bana gönderin size şeker veririm!

Şaka bir yana olay tam olarak böyle gelişiyor. Oyun içinde haliyle yakaladığımız Pokémon’ları geliştirmemiz hatta evrimleştirmemiz gerekiyor. Bunun için de gerekli bazı malzemelerimiz var. Bu malzemeleri hem Pokémon yakalayarak, hem de profesör abimize Pokémon göndererek sağlayabiliyoruz.

Nedir Bu Pokémon Güçlendirici Şeyler?

Efendim, birinci olarak Pokémon Candy’lerimiz var ki bunlar az önce bahsettiğim şekerler işte. Bunlar, yeni bir Pokémon yakaladığımız zaman 3 tane Profesör abiye Pokémon transfer edince 1 tane olmak üzere 2 ayrı yolla kazanılabiliyor.

İkinci olarak stardust, yani yıldız tozumuz var. Çok masalsı ya… Bunları da yine hem yeni Pokémon yakaladığımız zaman hem de Profesör abimize Pokémon transferi yaptığımız zaman kazanabiliyoruz.

Bir Sürü Candy ve Stardust’ım Oldu! Şimdi Ne Yapacağım?

Çok kolay hemen Pokémon’larımızı güçlendireceğiz ya da evrimleştireceğiz. Bunu nasıl yapacağım diyenleri duyar gibi oluyorum. O da yukarıda bahsettiğimiz menüden Pokémon kısmına girdiğimiz zaman listelenen Pokémon’larımız içerisinden birini seçip onun detay ekranını açmamızla karşımıza çıkan bir durum:

Pokémon evrimleşmesi olayları da buradan işte.
Pokémon evrimleşmesi olayları da buradan işte.

Yukarıda göreceğiniz gibi iki buton var. Power Up belirli bir stardust ve candy karşılığı Pokémon’unuzu güçlendirir. Evolve ise belirli bir candy karşılığı Pokémon’unuzu evrimleştirir. Bazı Pokémon’lar birer kere evrimleşebilirken, bazıları iki evrim seviyesi geçirebilir.

Ne düşünüyorsun?

0 points
Upvote Downvote

neptune tarafından yazıldı.

it was 2 hours before neptune.

Chillout Festival Çeşme 2016

Boğaz’da Açık Hava Sineması