in ,

Feriköy Antika Pazarı Rehberi

Pazar hakkında detaylı inceleme rehberi

Herkese selamlar, bu yazımızda ülkemizde uzun zamandır olan fakat henüz yeni yayılmaya başlayan 2. el ürünlerin satışı konusuna değinmek istiyoruz. Bu pazarların belkide en ünlüsü olan Feriköy Antika Pazarı bugünkü durağımız. Karşınızda 2hbn Feriköy Antika Pazarı Rehberi.

Hedefimiz özellikle “Retro Konsol ve Oyun” alışverişi olacak. Bir de bonus olarak “Mate Gourd” arayacağız.

Feriköy Antika Pazarı Hangi Gün Kuruluyor?

Pazar, her hafta pazar sabah erken saatlerde kuruluyor. Hafta sonu olması çok çok büyük bir avantaj özellikle bizim gibi çalışan insanlar adına.

Feriköy Antika Pazarı’na Nasıl Gidilir?

Tabii öncelikle bir şekilde pazara ulaşabilmemiz lazım. Biz 2hbn grubu olarak Kadıköy tarafından ulaşacağız.

Tam burada bir parantez açıp ilk tüyomuzu hemen verelim: Eğer Feriköy Antika Pazarına gitmek istiyorsanız mümkün olduğu kadar erken bir saatte yola koyulun. Çünkü müdavimleri burayı sabah 6 – 6:30 gibi dolduruyor. Özellikle 2. el ve antika işinden anlayanlar erkenden gidip işe yarar her şeyi kapma peşinde oluyorlar.

Bit pazarı yolculuğumuz pazar sabah saat 07:00’da Marmaray’a yürüyerek başladı. Merak edenler için Marmaray pazar günleri 10 dakikada bir hareket ediyor. Aşağıda da göreceğiniz gibi kendileri pek bir boş oluyor bu saatlerde. Daha erken gitmek isteyenler de olabilir. İlk tren saat 06:00’da kalkıyor.

 

Marmaray ile Yenikapı istasyonuna gidiyoruz. Yolculuk yaklaşık 10 dakika sürüyor. Yenikapı’ya ulaştıktan sonra bir süre yürüyerek Osmanbey’e gitmek üzere Yenikapı metro istasyonuna aktarma yapıyoruz. Hafta içi İstanbul metrosunu kullananlar bir de metroyu pazar günleri bu saatlerde görsün. Yerlerde yazılar falan olduğunu görecek kadar az insan var istasyonda yahu. Normalde yürümek bile hayli zor oluyor.

Osmanbey durağına gelince metrodan inip Pangaltı çıkışına doğru yönelmeniz gerekiyor.

 

Metro sonrası nispeten kolay bir yol kalıyor. Aşağı yukarı 10 dakikalık bir yürüyüş mesafesi var. Bizim geçtiğimiz güzergahta yolumuzun üzerinde St Michel Fransız Lisesi vardı. Geçerken şu aşağıdaki güzel çalışmayı görüp çekmeden edemedik.

 

Güzel İstanbul sokaklarını bir bir geçerken, bir iki fotoğraf çekmeden edemiyor insan. Ne güzel bir yer İstanbul. Her ne kadar içine etmiş olsak da hala güzel sokaklar kalıyor ufak tefek.

 

Feriköy Bit Pazarı Rehberi Bonus: Ama ben o saatte kendime gelemem diyenler için pazara gelmeden hemen önce bir “Ministry of Coffee” mağazası bulunmakta, uykunuzu burada açıp pazara öyle dalabilirsiniz.

Bunu mutlaka yapın çünkü pazarda ayık olup gözlerinizi dört açmalısınız. Tezgahlarda o kadar çok şey var ki aradığınız şey gözünüzün önünde olup görememe ihtimaliniz olabiliyor.

 

Ve ve ve, pazar göründü. Heyecanımız dorukta, adımlarımız giderek hızlandı…

 

Bit Pazarı Ortamları

Daha ilk saniyelerinden itibaren çok farklı bir ortam olduğunu görüp şöyle bir mutlu olduk. Hani İstanbul’un kültürel – ideolojik renklerinden bahseder ya insanlar hep; işte biz o rengi sanırım en iyi burada hissettik. Her türden insana, eşyaya – kısaca her şeye rastlamanız mümkün burada.

Sabahın o saatleri ve nispeten soğuk bir hava olmasına rağmen ürünleri görmeye gelen çok fazla insan vardı. Biz ilk defa gelmiştik fakat rastladığımız bir çok kişi oranın müdavimi aslında. İnsanlar birbirini tanıyorlar genelde.

2hbn Feriköy Antika Pazarı Rehberi

 

Az önce de söylediğimiz gibi bu pazarda her şeye rastlamanız mümkün. Mesela bizim rastladığımız en ilginç parçalardan biri gayet eski görünen bir nazi pazubandı oldu. Özellikle antika olan kısımlarda dikkatle gezerseniz çok değişik parçalara rastlamanız mümkün.

 

Ürünler saymakla bitmiyor gerçekten. Aşağıdaki fotoğraflarda da göreceğiniz üzere oyuncak konusunda pazar çok zengin. Bizim gördüğümüz oyuncak özeli en az 2-3 tezgah vardı ki biz giderken bile (saat 11 civarları) yeni tezgahlar kuruluyordu. Her an çocukluğunuza dair bir parçaya rastlayabilirsiniz.

Mesela hemen altta bulunan fotoğraftaki tezgahın zenginliğine bir bakın. Kitaplar, figürler, bir televizyon kumandası, çalar saat ve daha adını sayamadığımız bir çok eşya.

 

İşte oyuncak özel tezgahlarından biri de aşağıdaki fotoğrafta. Bu arada bu uyarıyı yapmadan geçemeyeceğiz; pazarı en az 2 hatta 3 kere baştan başa dolaşmanızı tavsiye ederiz. Böylece istediğiniz ya da ilginizi çekebilecek bir ürünü kaçırabilme ihtimaliniz çok düşük olur.

Hatta bir grup halinde gidiyorsanız mutlaka ayrılıp tek tek dolaşın ki daha fazla tezgaha bakıp aradığınız şeyleri en kısa zamanda kapma ihtimallerinizi güçlendirin.

 

 

Aradığımız Ürünleri Gerçekten de Bulduk

Dedik ya neler yok ki diye. İşte bunu kanıtlar nitelikte bir ürünü Feriköy Antika Pazarı’nda bulduk. Aşağıda gördüğünüz bir “Mate Gourd” dur. Mate Gourd: Latin Amerikalıların kullandığı su kabağından yapılan bir çay bardağıdır. Bulabilme ihtimalini çok düşük olarak görüyorduk. Fakat tezgahların birinde bu bile vardı. Üstelik üründen 2 farklı çeşit vardı. Gerçi birinin fiziksel kondisyonu hayli yıpranmış olsa da aşağıda gördüğünüz temizlik bakımından fena durumda değil. Ürünün fiyatı 30 TL. Fırsatı kaçırmayıp aldık.

Bu arada bu ürünün bir de pipeti oluyor çayı içebilmek için. Onu bulamadık ama olsun böyle durumlar için elimizin altında bir Aliexpress var. 1 dolar gibi bir fiyata paslanmaz çelikten güzel bir Mate Gourd Pipeti aldık. Siz de almak isterseniz diye de şuraya linkini bırakalım:

Mate Gourd Pipeti‘ni buradan bulabilirsiniz.

Mate Gourd

Sürpriz üründen sonra gezmeye devam ederken Alper, çocukluğunda sahip olduğu ve sonradan kaybettiği Alice in Wonderland Betamax kasetini görüp çıldırdı! Hemen fiyatını sordu: 10 TL cevabı ile kafayı yiyip hemen kaseti aldı.

Gezimizin sonlarına doğru famiclone kasetleri ile birlikte bize güzel güzel bakan bir Micro Genius konsol gördük. Aslında niyet kasetleri aldı ama tezgah sahibi ürünleri LOT(sadece çoklu olarak satılan ürünlere LOT deniyor.) olarak sattığını söyledi. LOT fiyatını sorduk, 75 TL cevabı ile kendimizden geçip hemen satın aldık. Aşağıda aldığımız ürünleri görebilirsiniz.

Bu arada bu noktada sizlere bir tüyo daha vermek istiyoruz. Pazara gelirken, sağlam bir torba veya sırt çantası getirmeyi unutmayın. Genelde tezgah sahiplerinde oluyor fakat aldığınız ürünleri en rahat bir sırt çantası ile taşıyabilirsiniz.

Son olarak Başrolde Famicom yazımızda da kendisinden bahsettiğimiz Murat Kenar’ın tezgahına uğrayıp oradan da 3 tane Gameboy Advance oyunu ile ayrıldık.

Feriköy Antika Pazarı Rehberi Sonuç

Bu konu biraz da size bağlı aslında. Pazarlık yapmayı seven biri iseniz ve aynı tezgahtan birden fazla ürün alıyorsanız genelde tezgah sahipleri pazarlığa açık oluyor gibi gördük biz.

Ne aldığınızı biliyorsanız eğer fiyatların genelde makul olduğunu göreceksiniz. Eh ne de olsa 2. el ürünler sonuçta. Ama bit pazarı ürünü olsalar da paketlerinden çıkmamış figür bile bulabilme ihtimaliniz yok değil. Bunlar nispeten daha pahalı oluyor haliyle.

Bizim alışverişimizin sonucu aşağıdaki gibi oldu:

Micro Genius Console and Famiclone Cartridges

Feriköy Antika Pazarı Rehberi burada son buluyor. Pazar günü pazarda görüşmek üzere. Hoşçakalın 2hbn ahalisi.

Ne düşünüyorsun?

3 points
Upvote Downvote

neptune tarafından yazıldı.

it was 2 hours before neptune.

Indie Oyunlar Dosyası: StartUp Company

Indie Oyunlar Dosyası: Lethis – Path Of Progress