in

Clash Royale Oynayanlar Buraya

Clash Royale Logo
Clash Royale Logo

Akıllı telefonunuz var mı? Peki oyun oynuyor musunuz? Belki bir noktada Clash of Clans oynamışsınızdır. İşte Clash Royale için de, Clash of Clans’in mini oyunu ya da kart oyunu diyebilirim. Tanıtmaya nereden başlasam diyorum… Buldum! Oyunun çok sevimli grafiklerinden… Karakterler gerçekten de çok eğlenceli. Sırf karakterlerin ses efektleri için bile oyunu oynayabilirsiniz mesela. Oyun iOS ve Android’de bulunmakta.

Bağlayıcılığı Var Evet!

Ama oyunları tam da bu sebepten oynamıyor muyuz? Artık yavaştan oyunu anlatmaya başlayalım. Şimdi efenim, Heartstone ile başlayan online kart oyunu furyasının bir çok örneklerinden biri Clash Royale. Kısaca anlatmak gerekirse; bir savaş alanında 2 oyuncu 3 kule ve elinizde 8 kart ile stratejinizi konuşturacağınız bir oyun. Heartstone’daki gibi sıra tabanlı bir oyun değil, ki bu benim çok hoşuma giden bir özellik. Aşağıya oyunun ana ekranını ve ekranda karşınızda olacak elemanları size tanıtacağım:

Clash Royale Oynanis
Clash Royale Oynanis

Mantık oldukça basit. Önceki ekranda seçtiğiniz 8 kartı, yukarıdaki ekranda dönüşümlü olarak “iksir seviyenize” göre savaş alanına atıp rakibinizden önce onun kulelerini yıkmaya çalışıyorsunuz. Kuleleri ilk yıkan oyunu kazanıyor. Oyun 3 dakika ile başlıyor. Eğer 3. dakikanın sonunda eşitlik bozulmazsa 1 dakikalık uzatma bölümü oynanıyor. Uzatma bölümünde artık iksir barı normalden 2 kat hızlı doluyor. Oyuncular burada da eşitliği bozamazsa maç berabere bitmiş oluyor.

Clash Royale İçin Basit Taktikler

İşte asıl mesele burada. Oyunu oynarken mutlaka kendi destenizi bulacaksınız ama yine de basit taktiklerden bahsetmek istiyorum:

Başlangıç saniyelerinde iksir barınızı doldurmanız önemlidir! Neden mi?

Eğer iksir barınız dolu olursa aynı anda en az iki güçlü kart atabilirsiniz. Bakın bu durumda bir avantajımız daha oluyor. Rakip beklemeye dayanamayıp ilk kartı atarsa, attığı karttan az çok saldırı şeklini de sezebiliyorsunuz. Mesela başta dev atan birine sallayın Mini P.E.K.K.A. ‘yı.

Uçan Karakterlere Dikkat!

Uçan karakterlere dikkat edin çünkü “melee” (yakın dövüş) karakterleriniz onlara saldıramaz. Dolayısıyla rakibinizin size göndereceği uçan karakterlerin saldırılarında tamamen savunmasız kalırsınız. Bundan dolayı destenizin “ranged” (uzun menzilli) ve “melee” (yakın dövüş) dengesini çok iyi koruyun.

Sandık Açılış Zamanlarınızı İyi Takip Edin

Ücretsiz olarak sahip olacağınız bir çok sandık var. Sandıklar bize yeni karakterler, altın ve yeşil taş veriyor.

Clash Royale Sandıklar

Free Chest (Ücretsiz Sandık): Bu sandıklar 4 saatte bir açılabiliyor, güzel yanı ise 8 saat geçirdikten sonra 2 sandık birden açabiliyorsunuz. (Yani 4. saatin sonunda sandık açmazsanız o hakkınız yanmıyor.) Bu sandıklardan 2 yeşil taş çıkabilir.

Crown Chest (Taç Sandığı): Bu sandık ise 24 saatte bir oynadığımız maçlardan kazandığımız 10 taç ile açılıyor. En kısa şekilde açmak için arka arkaya 3 tane 3 taçlık galibiyet ve 1 taç aldığımız bir maç olur. (Toplam 4 maç) Not: Dostluk maçları sayılmıyor. Bu sandıktan 2 – 4 arası yeşil taş çıkabilir.

Üçüncü sandığımız Silver, Gold, Giant(çok düşük ihtimalli) ya da Magical(bu çok daha düşük ihtimalli), Super Magical(çıkma ihtimali en düşük sandık): Bunlar da kazandığımız maçlardan sonra bize verilen sandıklardır. Bu sandıklar için 4 slotumuz bulunmakta. Aynı anda 1’den fazla sandık açamıyoruz ne yazık ki.

Silver chest (Gümüş Sandık): 3 saatte açılır. Bulunduğunuz arenaya göre verilen hediye içeriği değişir. Rare (ender) kart çıkma olasılığı var.

Golden Chest (Altın Sandık): 8 saatte açılır. Bulunduğunuz arenaya göre verilen hediye içeriği değişir.

Giant chest (Dev Sandık): 12 saatte açılır. Bulunduğunuz arenaya göre verilen hediye içeriği değişir. Oyun içi mağazadan satın alabilirsiniz. Bu durumda anında açılacaktır.

Magical Chest (Büyülü Sandık): 12 saatte açılır. Bulunduğunuz arenaya göre verilen hediye içeriği değişir. Oyun içi mağazadan satın alabilirsiniz. Bu durumda anında açılacaktır.

Super Magical Chest (Süper Büyülü Sandık): 24 saatte açılır. Bulunduğunuz arenaya göre verilen hediye içeriği değişir. Oyun içi mağazadan satın alabilirsiniz. Bu durumda anında açılacaktır.

Not: Tüm sandıklarda Epik (destansı) kart çıkma ihtimali vardır.

Sandıklarla ilgili son bir detay: mesela 1090 puan yaptınız ana ekranda 3. arena var fakat 4. arenada oynuyorsunuz. Oyun bunu bazen yapıyor, sanırım diğer arena için ufak bir antrenman 🙂 Bu durumda dövüşüp yenilmeyi göze alamıyorsanız bu puanda “free chest”lerin açılmasını bekleyin. Bu size 4. arena savaşçıları kazanma şansı verecektir. *Denendi*

Sandıklara çok takıldık, bu bölümü artık geçelim.

Destenizin ortalama iksir harcama sayısını kontrol edin! 

Şanslı gününüzdesiniz, bir çok rare ve epic kart açtınız fakat bu kartların genel olarak harcadığı iksir sayısı çok yüksek olur. Bunları az iksir harcayan kartlarla desteklerseniz oyun içinde kart çıkarma sıkıntısı çekmezsiniz. Bilmeyenler için bu sayı destemizi hazırladığımız ekrandadır. Ortalama 3-3,9 un üzerine çıkarmaya dikkat edersek özellikle oyunun ilk 2 dakikasında çok rahat ederiz.

Sürüler!

Bazı oyuncular bu taktiğe çok sık başvurur. Oyunun etkili rare silahlarından olan goblin ve savaşçı kulübeleri eğer engel olmazsak özellikle oyunun son 1 dakikasında başımıza çok bela olabilir! En etkili kontrol yöntemi Goblin Fıçılarıdır. Rakip bu binaları eklediğinde tam tepelerine bir fıçı atıp küçük goblinlerimizin o binaları parçalamalarını izleriz. Biz sürü taktiği kullanmak istiyorsak eğer sevgili goblinler bize bu konuda aşırı yardımcı olabilir.

Minik Pekka

Bu çocuk çok fazla hayatınızı kurtaracak. Kendisi hem karakterlere hem de binalara çok yüksek hasar verebiliyor ama HP i biraz düşük tabii… Bir de kendisini sürülerden uzak tutun. Rakibinizin art arda attığı 2 karttan sonra yeterli iksir varsa tek başına gönderin ortalığı yıksın. 🙂

Paranızı Biriktirin!

Oyun içinde kazandığınız altınları hemen bitirmeyin, ileride kart yükseltmeleri yaparken çok ihtiyacınız olacak. Özellikle düşük güçlü kartların seviyelerini yükseltirseniz ve destenize çok fayda sağlarlar.

Dev Arkasına Prens

Eğer yeterince şanslıysanız 3. haritaya geçtiğiniz ilk anlarda bir prensiniz olursa, üzerine bir de destenizde dev varsa bayağı avantajlısınız. İksir barınızı doldurun, devinizi önden gönderin sonra kendi yarı sahanızın ortalarından prensinizi gönderin. Bu noktada tehdit unsuru dev olacağı için prensiniz rahatça oraya buraya saldırabilir.

İyi Bir Clan’e Katılın

Katıldığınız Clan’in yardımseverliği oyun içi ilerlemeniz adına en önemli detaylardan biri aslında. Çünkü clan’inizden normal ve rare kartlar isteyebiliyosunuz: Bu 10 normal kart ya da 1 rare kart isteme şeklinde olabiliyor. Bazı durumlarda destenize iyi kartlar çıktığında bu en büyük yardımcınız. Bu arada siz de elinizdeki fazla kartları clan üyeleri istedikleri takdirde onlara bağışlayabiliyorsunuz.

Unutmamalıyız ki ne kadar bağış yaparsak o kadar bağış alırız!

Rakip Dondurma Büyüsü

Son olarak geçenlerde gördüğüm bir taktikten bahsetmek istiyorum. Uygulamak için elinizde Rakibi dondurma kartı ve Goblin Fıçısı olması gerekiyor. Taktiği uygulamak için ilk önce dev, dev iskelet ya da cadı gibi bir kart atıp rakibin onunla oyalanmasını sağlıyorsunuz. Siz de bu sırada Goblin Fıçısının ve Dondurma Kartının hazır olduğundan emin olun. Goblin Fıçısını atarken fıçı rakip yarı sahaya geçtiği zaman dondurma büyüsünü Fıçıyı attığınız kuleye uygulayın. Böylece rakip kule küçük goblinlerinize zarar veremeyecek, goblinleriniz o kuleye ciddi zarar verecektir. İlgili videoyu aşağıda izleyebilirsiniz:

Son olarak

Oyun içindeki emo’lar da çok eğlenceli. Mesela rahat bir galibiyet aldıysanız rakibinizi kızdırmak için Teşekkür edebilirsiniz. 🙂 Denenmiştir.

Ya da yine galibiyet sonrası ağlama emo’su da etkili olur.

Rakipler size sinir bozucu emolar gönderince ne yaparsınız bilmem. Ben genelde ağlama emosu ya da teşekkür gönderip orayı acilen terk ediyorum 🙂

Eh artık bu kadar anlattıktan sonra hala indirmediyseniz sizlerle Clash Royale iOS linkini paylaşıyorum aşağıdan indirebilirsiniz:

Tüm neptune’cülere iyi oyunlar dilerim.

Kaynak: http://clashroyale.wikia.com/wiki/Chests

Ne düşünüyorsun?

0 points
Upvote Downvote

neptune tarafından yazıldı.

it was 2 hours before neptune.

Don’t Starve Together Hızlı ve Etkili Başlangıç Rehberi

muse

Gecenin Bir Yarısı Muse