in

Edith Piaf

Yorgun, kırgın, stresli, karışık ya da çok önemli bir işi tamamladığım bir günün ardından kendimle baş başa kalmak için dinlediğim bir ses. Tabi ki mum ışığı, bir kadeh kırmızı şarabımla birlikte. Bu ses bugüne kadar beni kendime götürürken, bugün sesin sahibine götürdü. Kendimden uzaklaşıp şu soruyu sordum, bir insan nasıl bu kadar derin ve duygulu bir yoruma sahip olabilir? Sadece sesin güçlü ve güzel olması mıdır buna sebep? Bu kadın ne yaşadı ki ,bu kadar hissettirebiliyor her notayı, her harfi ?
Sorduğum soruları takip ettim ve daha önce filmlere ve kitaplara konu olmuş bir hayat hikayesiyle karşılaştım. Eğer doğum tarihi doğruysa hayatını sevmeye adamış yay burcu bir kadınla…. Edith Piaf’ı ilk defa tanımıyorum, çocukluğumdan beri biliyorum ve dinliyorum ama ilk defa yaşam hikayesini araştırıyorum.
Annesi sokak dansçısı, babası sokak cambazı.  Küçük yaşta ailesi bakamadığı için geneleve bırakılıyor. Bir süre genelevde yaşadıktan sonra babası yanına alıp 14 yaşında sokaklarda şarkı söyletiyor. 17 yaşında anne oluyor ve iki sene sonra kız çocuğu menenjitten ölüyor. Paris sokaklarında, kendisi gibi şarkı söyleyen yakın arkadaşlarıyla birlikte şarkı söyleyip yaşamaya devam ediyor.
Çocukken geçirdiği göz hastalığından kör olma tehlikesi, alkollü kullandığı araçla kaza yapıp ömür boyu kambur kalmak gibi çok önemli hastalıklar ve kazalar geçiriyor. Alkolden morfine varan uyuşturucu madde bağımlılığı yaşıyor, 48 yıllık kısa hayatında. Tek kaybı çocuğu olmuyor, kendisini keşfeden Louis Leplee ve  en çok sevdiği erkek olan orta siklet dünya şampiyonu boksör Marcel Cerdan’ı da kaybediyor.. Evli 3 çocuk babası Cerdan’a deli gibi aşık oluyor. Karşılıklı büyük bir aşk yaşarken, bir gece Cerdan’ı arıyor “seni çok özledim yanıma gel” diyor.  Cerdan hiç tereddüt etmeden New York’tan  Edith’ine ulaşmak için Fransa uçağına biniyor. Sabah Cerdan’ı görmeyi beklerken kaza haberini alıyor. Uçak kazasından 14 yıl sonra Edith’de karaciğer kanserinden ölüyor.
Alkol ve morfin kayıplarının arkasından hayatta kalabilmek için bir yol olmuş. Sevdikleri bir kere ölmüşken, O her gün bin kere ölmüş.  İşte benim kendimle baş başa kalmak ya da derinlemesine dinlenmek için dinlediğim bu ses, acılarla dolu kısacık hayatını her notaya her harfe aktarabilecek kadar çok sevmiş, bir acı var bu ses de dedirtecek kadar üst üste felaket yaşamış.
Güzel Edit Piaf’ımın 3cd set halinde Best of olarak derlenen Cd’sini müzik ve kitap mağazalarından ya da internetten alabilirsiniz. En bilinen parçaları, orijinal ses kayıtlarıyla değiştirilmeden kaydedilmiş. Tek uyarı;  uzun yolda dinlemeyiniz.

Ne düşünüyorsun?

0 points
Upvote Downvote

eliftunc tarafından yazıldı.

Comments

Bir cevap yazın

Yükleniyor…

0

Yorumlar

0 yorumlar

Mercedes Benz

jim jarmusch