in

Ait Olmak

Ait olmak ilgilendiren, ilişkin, ilişik, ilgili olarak açıklanıyor türk dil kurumu sözlüğünde.
İnsanın düşündüğünü fark ettiği yaşlarından başlayarak irdelediği bir şey bence ait olmak , aidiyet. Bazılarımız için keskin ağır prangalar bilekte, bazılarımız bu kelimenin peşinden koşuyoruz bir ömür.


Ait olmanın kalbin ta içiyle alakalı bir şey olduğunu keşfetmek bazen bir ömür alıyor bazen bir ömür dahi yetmiyor. Gözümüzde, dilimizde, inancımızda, renklerimizde, nüfus kayıtlarımızda var olsun istiyoruz; ya da biz istemesek de zaten orada görülenlere ait sayılıyoruz. Mesela en temelde bir soyadına yani bir aileye ait kabul ediliyoruz. Ama kimse gerçekten oraya mı aidiz sormuyor , sorgulamıyor , görmüyor. Düşünüyorum cinsel tercihini beğenmeyen babası tarafından öldürülen adamı o nasıl katillerine ait olabilir ki? neden ait olmak zorundadır ki? Sonra ait olduğu ülkesinde ait olmadığını düşünen adamlar tarafından öldürülen başı dik adamı düşünüyorum onu öldüren aidiyet nasıl bir şey diye ?
Ait olmak ilişkin olmak ilişik ilgili olmak demekmiş ya insan ne ile ilgiliyse ona ait o zaman. İnsan kalbindekine ait aslında, bir kimseyi kağıtlara yazarak ezberleterek and içtirerek hiçbir yere hiçbir şeye ait kılamazsın,kılamazlar kılamadılar. Bir kadının kendini bir adama ait hissetmesi imzasız bir törendir bir çocuğun bir renge ait olması bir cümlenin bir dile ait olması bir ülke dolusu insanın o ülkeye ait olması o küçük kafa kağıtlarında ifade edemeyeceğimiz kadar öznel ve değerli ve gerekli.
Aidiyet esaretiyle dolu bulutlarla kuşatılmamış ve kendini sadece güneşe ilişik hisseden dünyanın dünyaya ait çocukları olabilsek.

Ne diyor şarkı sözü olamaz mı? Olabilir …

Ne düşünüyorsun?

0 points
Upvote Downvote

aycakaraduman tarafından yazıldı.

Comments

Bir cevap yazın

Yükleniyor…

0

Yorumlar

0 yorumlar

Gerçeğin Boyutlarında Nuri Bilge Ceylan

Think Different