in

Erik Marmeladı Tadında

Çok severim erik marmeladı. Çocukluğumun tadıdır.

Dün anneanneme uğradım. Sohbet ettik biraz. Anneanneyle pazar sohbeti çok keyifli oluyor. Görüşmeyeli neler yaptığımla başlayan sohbet, mutlaka anneannemin eski hikayeleriyle sonlanıyor. Zaman tüneli gibi sanki, insan hiç sıkılmıyor. Çokça sohbetten sonra evden çıkarken elime bir kavanoz tutuşturdu. Erik marmeladı yapmıştım seversin sen dedi. Hemen aldım marmeladı, koyuldum yola, eve doğru. Eve geldiğimde ilk işim kavanozu açıp, marmeladı tatmak oldu bir dilim kızarmış ekmek ve bir parça beyaz peynirle. Uzun zamandır yememiştim, en son marketten aldığımı beğenmeyince. Ev yapımı marmeladın tadı bir başka oluyor, hatta doğal olan her şey daha lezzetli. Aynı çocukluğumdaki tat, hiç değişmemiş.

Yazlığın bahçesindeki ağaçtan kucağıma topladığım kara erikleri anneanneme götürürdüm. Pek meyve yemezdim o zaman, şimdinin aksine. Ne zaman yıkanıp önüme gelecek bu meyveler diye kara kara düşündüğümü hatırlarım gün içinde. Sonra evin içinde hafif buruk, şekerli bir koku olurdu. Fokur fokur pişen marmelat tencereden kavanoza boşaltılır, soğumaya bırakılırdı. O zaman meyve yemeyen ben, meyve, marmelada dönüşünce, o şeker kokusundan mı artık, kavanozun başından ayrılmazdım, ne zaman yiyeceğiz diye. Sabah olduğunda mis gibi taze havada, denize gitmeden önce yaptığım sabah kahvaltısını hatırlıyorum erik marmeladıyla. Kızarmış ekmeği alır, üzerine bir parça peynir ve onun üzerine de tatlı kaşığıyla marmeladı koyardım. Parmaklarımdan aka aka, böyle üç, dört dilim ekmek yediğimi hatırlarım o zamanlar.

Çocukluktaki mutluluklar çok ayrı oluyor ama bazen böyle geçmişten gelen bir tat, insanı anında çocukluğuna götürebiliyor.

Neticede dün mutlu bir gündü benim için, erik marmeladı tadında.

Z.

Not1: Merak edenler için bir tarif buldum ama anneannem böyle mi yapıyor bilmiyorum:)

Not2: Bir de petibör bisküvinin üzerine tereyağ sürüp, üzerine toz şeker koyduğumu hatırladım. Garip zevklerim varmış:)

Kara Erik Marmeladı

Malzemeler:

6 su bardağı toz şeker
1 kg kara erik (mürdüm eriği)
Yarım limonun suyu

Yapılışı:

Erikleri bol suda iyice yıkayın. Tencereye koyun ve eriklerin üzerini biraz aşacak kadar su koyun. Eriklerin kabukları yumuşayıncaya dek kaynatın. Erikler yumuşadıklarında ateşten alın. Soğuyunca suyunu süzün, erikleri ezerek süzegeçten geçirin ve posasını ayırın. Kalan erik ezmesini tencereye koyun, şekeri pişmekte olan ezmeye ilave edin ve marmelatı devamlı olarak karıştırın. Marmelat kıvamını bulmak üzereyken limon suyunu tencereye sıkın 5 dakika sonra tencereyi ateşten alın ve marmelat sıcakken kavanozlara doldurun. Soğuduğunda serin bir yerde saklayın.

Ne düşünüyorsun?

1 point
Upvote Downvote

Zeynep Yesildere tarafından yazıldı.

Comments

Bir cevap yazın

Yükleniyor…

0

Yorumlar

0 yorumlar

RHCP Kesinleşti!

Beatles 2 mi Geliyor?