in ,

ODD Oyun Dikkat Dağınıklığı

Baldur’s Gate 3 Çıktı! Cyberpunk’a Sonunda Güncelleme Gelmiş! Cities Skylines 2 Çıktı!

Bu aralar ne oynasam? Bu soruyu hangi oyuncu zaman zaman sormaz ki? Evet neredeyse hepimiz sorarız. Peki nedir bu yazının konusu? Beklediklerimiz mi?

Hayır! Diğer oyuncu arkadaşlarımdan almaya başladığım tepkiler üzerine kendime koyduğum bir teşhis.

Evet bende “Oyun Dikkat Dağınıklığı” var. Kısaca ODD diyelim. 🙂

Üzgünüm sizde ODD yani Oyun Dikkat Dağınıklığı var.

Peki nedir bu Oyun Dikkat Dağınıklığı ODD denen şey?

Şimdi bir düşünün, aylardır beklediğiniz bir oyunun çıkış tarihi gelip çatıyor. Ve büyük an; oynamaya başlıyorsunuz. Fakat birkaç saat içinde birşeyler oluyor, sıkılıp kapatıyorsunuz ve bir arayış içine giriyorsunuz. Yeni birşeyler için. O minicik anda yaşanan dikkat dağınıklığı ile ayların beklentisini bir anda çöpe atan siz bir anda kendinizi sevdiğiniz oyun platformunun mağazasında yepyeni bir oyunu satın alırken buluyorsunuz.

Evet bu şekilde dağıtıyorum paramı!

İşte olay tam da bu. Yeterince dikkatinizi veremediğiniz oyunlarınız birikiyor, birikiyor. Kimseyle ortak bir paylaşımınız olamıyor. Herkes salyalı bir şekilde o beklediği oyunu suyunu çıkarana kadar oynarken, siz dönüp telefonunuzda bir casual oyuna falan sarıyorsunuz.

ODD ‘nin Ne Zararı Var ki?

Dediğinizi de duyar gibiyim. Yukarıda saydığım sıkıntılar bir yana, artık doğru dürüst hiçbir oyundan aynı zevki alamıyorsunuz. 1073.9 saat Cities Skylines oynamış birisi olarak bunu net olarak söyleyebilirim.

Ya herkes salyalı salyalı Baldur’s Gate 3 oynarken ve anlatırken ben daha ilk bölümü bile geçmeye zahmet etmemiş bir ODD ‘liyim evet.

Evet uzun süredir bekledik…

ODD Oyun Dikkat Dağınıklığı Denen Bu Trajedinin Bir Çözümü Var mı?

Ben bu satırları yazarken mesela, Cities Skylines 2 ‘nin çıkmasına tam bir saat var. Umarım Cities biraz da olsa bu durumuma bir çözüm olur. Yukarıda bahsettiğim atasını 1073 saat oynamam bu konuda biraz da olsa moral veriyor bana.

Evet zamanlayıcı sıfırlanır sıfırlanmaz başlayacağım!

ODD ‘lilerin Yakınları Ne Diyor?

2HBN mikrofonunu uzattığımız adını açıklamayan bir ODD’linin arkadaşı ise şunları söyledi:

Oyun Dikkat Dağınıklığı olan kişilerin arkadaşlarına sorduk.

“Hep oyun tavsiye ediyordu, farklı oyunlar aldığını söylüyordu ne güzel demiştim… Ta ki aslında hiçbirini birkaç saatten fazla oynamadığını öğrenene kadar! Neden sürekli oyun alıyordu? Neden oynamıyordu? Neden?!”

Sizde de olabilir

Teşhisi nasıl mı koyacağız? Aynı anda kaç oyun oynuyorsunuz mesela? Cevap 2’den fazlaysa şimdiden geçmiş olsun. Ya da o çok beklediğiniz oyunu bir saat oynadıktan sonra sıkılıp kapattınız mı? Olasılık yüksek…

Uzun lafın kısası, oyunlarınızı sevin, onları bitirmeye çalışın. Ne de olsa Steam boşuna Achievement’lar vermiyor. 🙂

Olca’dan alacağımız çok dersler var konuyla ilgili, son incelemesini şuradan okursanız demek istediğimi anlayacaksınız. Dave The Diver | Indie Oyunlar Dosyası

Dave The Diver | Indie Oyunlar Dosyası

Dövüş Sporlarına Başlarken Karşılaşabileceğiniz Tipler