in

Exoplanet Travel Bureau

Neptune’den Aktarmalı Yolculuklar Başlasın O Zaman

Uzay, büyük boşluk / büyük bilinmez. James Webb teleskopu sonrası göremediğimiz birçok uzay bilinmez açığa çıkmış olsa da, öte gezegenler hala büyük bilinmezler insanoğlu için. İşte 2HBN sizin için bu konuya daldı, ne yapabiliriz dedik, araştırdık ve bulduk: Exoplanet Travel Bureau.

Nedir Bu Exoplanet Travel Bureau?

Nasa‘nın insanlara bir hizmeti olan E.T.B. öte gezegenlerin en meşhurlarını bizlere tanıtıyor. Hem de tanıtımlar bayağı keyifli. Sesli ve müzikli turlar eşliğinde gezegene dair bilgiler öğreniyoruz.

Turlar sadece ingilizce ve ispanyolca ne yazık ki, ama diller çok ağır değil, biraz bile biliyorsanız zorlanmadan dinleyip anlayabileceğiniz rahatlıkta.

Hangi gezegene gitsek acaba?

Kepler-16B Çok Güzel Gelsene

Biz ilk turumuzu Neptune üzerinden aktarmalı, Kepler-16B gezegenine gerçekleştirdik. Kepler-16B’nin kendisi yarı gaz yarı kaya birleşiminden bir yapıya sahip olduğu için biz gezegenin uydusunu gezebildik. Kepler-16B bir Binary Star (ikili yıldız) etrafında dönen bir gezegen bu yüzden gezegene indiğinizde iki gölgeniz olacak mesela.

Sesli turumuzu tamamladıktan sonra, gezegenin yüzeyinde bir gezi yapabiliyoruz. Ve bütün bunların üzerine Nasa bizler için bu öte gezegenlerin çok güzel posterler hazırlamış. Bunları indirip en yakın ozalitçide bastırtabilirsiniz. (Yapanları tanıyorum. Hatta sayelerinde bu yazı kaleme alındı.)

Orijinal posteri beğenmediniz mi? Hizmetler bununla da sınırlı kalmamış. Posterin renksiz versiyonunu da indirip kendiniz boyayabiliyorsunuz. Harika değil mi?!

Bonuslar bunlarla da sınırlı değil, bu öte gezegenleri görmemizi sağlayan teleskoplar için de posterler hazırlanmış. Bunları da indirip, bastırıp istediğiniz yere asabilirsiniz.

Space, the final frontier… dediğinizi duyar gibiyim.

Fakat İyi Gezdik

Birçok gezegeni gördük, birçok gezegeni tanıdık. Ama artık Neptune dönüş vaktimiz geldi. Sizler öte gezegenleri gezerken biz de mavi devimize dönüp roketimizin bakımını yapalım. Yorucu bir gün oldu. Epey mesafe katettik.

Aşağıda bulunan linkten gidiş için gerekli bilgilere ulaşabilirsiniz

Nasa Exoplanet Travel Bureau ‘yu ziyaret etmek için tıklayın.

2HBN BONUS: başka bir öte gezegen de Star Wars dünyasından Death Star. Death Star gerçek olsa giderleri ne kadar olurdu? Bilmek isterseniz onu da İnfografik: Death Star Faturaları şuradan öğrenebilirsiniz. Hizmette sınır tanımıyoruz.

Ne düşünüyorsun?

0 points
Upvote Downvote

neptune tarafından yazıldı.

it was 2 hours before neptune.

Dövüş Sporlarına Başlarken Karşılaşabileceğiniz Tipler

Biyo Sanat Nedir Ki?